Základní info

náhled
Vlajka Belize

Belize je země ležící na severovýchodním pobřeží střední Ameriky. To má plochu 8,867 mil čtverečních (22,965 čtverečních kilometrů). Po El Salvador to je nejmenší státní instituce na území Ameriky. Na severu a severozápadě země sousedí s Mexikem, směrem na západ a na jih sousedí s Guatemalou a na východě s Karibským mořem.

Belize leží na jih od Yucatanského poloostrova. Belize je zemí hor, bažin a tropické džungle. Jižní polovina země vládne drsným Mayským pohořím, ohnivým plošinám řezaných erozí do kopců a údolí, které se táhnou na jihozápad i severovýchodním směrem.

Málo početné obyvatelstvo Belize je kulturně různé. Většina lidí jsou potomci přistěhovalců z Evropy, Afriky , Indie, ale i domorodých Mayů a různé směsice těchto národů. Velký počet jazyků, náboženství, stylů obleční, kuchyně, stylům hudby a folkloru se kulturní přemýšlení mísí.

náhled
znak Belize

Hlavním městem Belize je Belmopan. Leží blízko města Roaring Creek v údolí Belize River, 50 mil (80km) ve vnitrozemí od Belize City, bývalému hlavnímu městu na karibském pobřeží. Nové hlavní město bylo koncipováno po vichřici Hattie a její přidružené přívalové vlně, která rozsáhle poničila Belize City v roce 1961.

Téměř polovina Belize je pokryta lesy. Je tam nejměně 50 různých druhů dřeviny, které zahrnují mahagon, Santa Maria, cedr a habr. Na severu vápencová půda podporuje listnatý les, sapodilla a mahagon převládají. Na jihu je les vyšší a je stále zelený.

Vývoz dřeva byl po několik let základem Belizské ekonomiky, ale po roce 1960 vývoz cukru a citrusů dřevo překonal. Sapotová mléčná šťáva užívaná ve výrobě žvýkaček je ze stromů sapodilla, mahogonu, borovice, cedru. Růžovému dřevu vzrostl hospodářský význam.

náhled
mapa Belize

V Belize je subtropické podnebí se zřetelným suchým obdobím začínajícím koncem února do května a mokrým obdobím od června do listopadu, které je přerušeno od srpna do září dalším suchým obdobím. Střední teplota v Belize City je 74 F (23 C) v prosinci a 84 F (27 C) v červenci.

San Ignacio je město na západ od centra Belize (dříve britský Honduras). Leží podél Belize River blízko Guatemalských hranic. S Benque Viejo del Carmen je asi 8 mil (13km) na jihozápad tradičně v sapotu a haraburdí, ale tyto produkty byly nyní převářně nahrazeny dobytkem, obilím (kukuřice), ořechy a rýží.

náhled
národní květina

Mnoho Belizanů je z rasově smíšených rodů. Anglicky mluvící lidé převážně afrického a evropského původu jsou nazýváni Creolové a bydlí převážně v pobřežních oblastech. Zatímco Mayové, Indové a míšenci (ze smíchaného Mayského a evropského rodu) převládají ve vnitrozemí.

V Belize je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.